קטגוריות
מאמרים

למי מתאימה סיגריה אלקטרונית?

העולם משנה את פניו ומה שהיה אופנתי ובמגמת עלייה אך אתמול – הופך למוקצה מחמת המיאוס וניכר כי כבר אינו מקובל בקרב חוגים חברתיים רבים ברחבי העולם, דומים ושונים, ואפילו אין קשר ביניהם כלל. כזו היא תופעת העישון, אשר ניתן להצביע על עשורים בהם הייתה פופולאריות הולכת וגואה לתופעה הרסנית זו, ואילו כיום כבר ידוע לכל שנזקיה הרסניים ואין כל לגיטימציה או סיבה הגיונית או נורמטיבית לעישון.

אינספור דרכים להפסקת עישון הומצאו ויוצאו לשוק בעשורים האחרונים, ביניהן ניתן למצוא ספרים המציעים מתודות כאלה ואחרות, קורסים ושיטות המשתייכות לרפואה האלטרנטיבית, כדורים ותרופות שונות המיועדות לטיפול בחלק המתמכר במוח האדם. אין פסיקה בנוגע לדרך אחת שעובדת, ועבור כל אחד יכולה להיות שיטה אחרת יעילה. אולם בין השיטות השונות ניתן להבחין במגמה כלל עולמית אשר אוהדיה מצביעים ברגליים.

מדובר בעישון סיגריה אלקטרונית, היא הסיגריה אותה אנו רואים יותר ויותר במקומות ציבוריים, נאחזת באצבעותיהם של המבקשים להפסיק לעשן. אין ספק כי לסיגריה האלקטרונית אפקט רב עוצמה על המעשנים, שכן רבים מדווחים על ירידה בכמות הסיגריות אותן הם מדליקים במהלך היום ואף על הפסקת עישון כליל.

למעשה, היצרנים של סיגריה אלקטרונית אינם מתיימרים כלל להבטיח הפסקת עישון, וזהו הכוח הגדול ביותר של כל סיגריה אלקטרונית. היא אינה 'גומלת' את המעשן מהצורך בעישון ניקוטין, אלא מעניקה לו תחליף הולם לסיגריה הרגילה, המכילה לא פחות מ 400 חומרים מסרטנים. כך שגם בהפחתת עישון סיגריות רגילות, סיגריות אלקטרונית תורמות רבות לבריאות.

גם המעוניינים רק להפחית את העישון באמצעות סיגריות אלקטרונית, ימצאו תועלת רבה באחזקה של הסיגריה בידיים בעת שיחה, לאחר ארוחה או סתם כך. סיגריה אלקטרונית מספקת את הצורך בהתעסקות עם הסיגריה, כמו גם את הצורך במציצה של סיגריה רגילה – אך ללא ניקוטין. סיגריות אלקטרוניות מאפשרות למעשניהן לשלוט בכמות הסיגריות אותן הם מדליקים במהלך היום ולהפחית על ידי כך את כמות הניקוטין הנכנסת לגוף.

ישנם לא מעט סוגים של סיגריות אלקטרוניות כאשר חלקם מכילים ניקוטין וחלקם האחר מגיע עם הנוזל הגורם ליצירת אדים אך אינו מכיל רעלים. על פניו, הוספת הניקוטין לעישון סיגריה אלקטרונית נועד רק כדי להוות שלב ביניים ולא לשוב לעישון סיגריות רגילות. כמו כן, הכנסת הניקוטין באופן עצמאי מאפשרת למעשן להחליט בעצמו כמה ניקוטין לעשן ועל ידי כך להפחית באופן הדרגתי את הניקוטין הנכנס לגוף מדי יום ביומו.