קטגוריות
מאמרים

מה כולל טיפול בהתמכרויות?

התמכרות היא מחלה כרונית שיכולה להשפיע על כל אחד. זה לא תמיד משהו שאפשר פשוט להתגבר עליו עם כוח רצון חזק. לא פעם, אנשים נזקקים לסיוע של מרכז גמילה וטיפול בהתמכרויות כדי להתגבר על הקושי, או אפילו המחלה, על פי שיטות טיפול שונות.

מה חשוב לדעת על טיפול בהתמכרויות? בחלק משיטות הטיפול, הטיפול בהתמכרויות כולל תוכניות בנות 12 שלבים, טיפול קוגניטיבי התנהגותי ושיטות נוספות לעזרה למכורים. מה חשוב לדעת על טיפול גמילה? טיפולי הגמילה כוללים טיפול במגורים, טיפול חוץ, מעונות יום ומתקני מגורים מפוכחים. מהם הסימנים לתסמיני גמילה מהתמכרות? חלק מסימני הגמילה כוללים חרדה, דיכאון, תשוקה לאלכוהול או סמים ובעיות שינה.

טיפול בהתמכרויות לפי תוכניות טיפול אישיות

התמכרות היא מחלה המשפיעה על אנשים בדרכים שונות. זה יכול לגרום לתוצאות פיזיות, נפשיות וחברתיות. מכיוון שכל אחד ואחת מגיבים אחרת להתמכרויות וטיפולים שונים, הטיפול בהתמכרות כולל סוגים רבים ושונים של שיטות טיפול. אלה יכולים להשתנות בהתאם לחומרת ההתמכרות וסוג החומר בו נעשה שימוש לרעה.

חלק מהטיפולים הנפוצים כוללים גמילה, טיפול התנהגותי, פסיכותרפיה, מדיטציית מיינדפולנס, תוכניות 12 שלבים, מפגשי ייעוץ קבוצתיים עם עמיתים שחוו התמכרות, וכן בני משפחה וחברים שתומכים באדם הסובל מהתמכרות.

טיפול בהתמכרויות הוא לא תהליך קצר בד"כ

לרוב, טיפול בהתמכרות הוא תהליך ארוך הדורש זמן רב. ואין ספק, שקשה להיגמל מההתמכרות ללא עזרה מאנשי מקצוע. השלב הראשון בטיפול בהתמכרויות הוא ניקוי רעלים, שניתן לעשות בבית חולים או במתקן בפיקוח רפואי.

תהליך זה עוזר לגוף להיפטר מכל החומרים הממכרים, כולל אלכוהול וסמים. השלב הבא הוא טיפול חוץ אינטנסיבי, הנמשך בדרך כלל מס' חודשים או יותר. טיפול מסוג זה כולל מפגשי ייעוץ קבוצתיים ופגישות פרטניות עם יועצים שהוכשרו במיוחד לעבודה עם מכורים ובני משפחותיהם.

ניתן לפרק את הטיפול בהתמכרות ל-2 חלקים – גמילה ושיקום

ניקוי רעלים הוא השלב הראשון בתהליך ההחלמה, שבו אנשים מקבלים סיוע רפואי כדי לגמול אותם מסמים ואלכוהול. שיקום הוא תהליך ארוך טווח, שבו אנשים עובדים עם יועצים כדי להתמודד עם הבעיות שלהם הקשורות להתמכרות.

שווה קריאה: גמילה מקנאביס – איך זה עובד?

בסופו של דבר, התמכרות היא מחלה כרונית שעלולה להתפתח לתלות פיזית ורגשית בסמים, אלכוהול או חומרים אחרים. וככזאת, המחלה הזו מחייבת סיוע מקצועי וסיוע רפואי. הן ייעוץ והן סיוע רפואי ומקצועי, תוכלו לקבל אצל מרכזי גמילה וטיפול בהתמכרויות מכל הסוגים, לרבות סמים ואלכוהול, הימורים, שופינג ועוד.