קטגוריות
מאמרים

תחזוקה נכונה של המחשב

 

המחשב הוא החבר הטוב ביותר של האדם בעידן בו אנו נדרשים לשלוח דואר, ללמוד, לעבוד ולתקשר באמצעות האינטרנט ותוכנות שונות. אין פלא כי רבים כל כך מבלים את מרבית זמנם מול המחשב – בין שמדובר בזמן עבודה ובין אם מדובר בהאזנה למוסיקה, ללמידה ולתקשורת חברתית, ועוד. אולם כמו בכל מכשיר אחר, שירותי תיקון מחשבים נדרשים כאשר זמן הפעולה מואט, כאשר ישנה תקלה חמורה כמו נפילת המחשב או כאשר לוקח למערכת ההפעלה זמן רב לעלות.

תיקון מחשבים מתבצע על ידי טכנאי מחשבים מקצועי אולם ישנם צעדים שאנו בעצמנו יכולים לעשות על מנת להימנע מקלקול של המחשב, מפעולה איטית שלו ובאופן כללי, לשמירה על מצב תקין של המחשב לאורך זמן. ביניהם צעדים פשוטים שאינם מצריכים טרחה או מאמץ כמעט כלל, וגם לא הוצאה כלכלית. שמירה נכונה על המחשב לצורך מניעה של הצורך בשירותי תיקון מחשבים  היא חכמה שכן תיקון יכול להגיע לכמה אלפי שקלים, בעוד תחזוקה נכונה אינה דורשת שום הוצאה אלא השקעת אנרגיה והתמדה.

ראשית, חשוב מאוד להוריד מהרשת תוכנת אנטי וירוס. רוב שירותי תיקון מחשבים בדרך כלל הם תוצאה של הורדת תוכנת אנטי וירוס לא איכותית, או לחילופין היעדר תוכנת אנטי וירוס בכלל. יכולה גם להיות מותקנת תוכנת אנטי וירוס שהיא ישנה או לא מעודכנת, וכמוה כאי התקנה כלל. חשוב מאוד לקרוא ביקורות שונות באינטרנט אם רוצים להימנע מההכרח להזמין שירותי תיקון מחשבים כעבור זמן מה, מאחר ותוכנות לא יעילות יוצרות את התחושה כי אכן פעילה תוכנה בזמן שדבר אינו מגן על המחשב מפני וירוסים.

פעולת תחזוקה שניה ששומרת על המחשב ותמנע את הצורך בהזמנת שירותים של תיקון מחשבים היא ניקוי כללי של קבצים ותוכנות מהמחשב עצמו? תוכנות כבדות כגון פורומים או סרגלים באינטרנט בהם אין שימוש כלל, תוכנות ליצירת מוסיקה או עריכתה ועוד. יש אינסוף של יישומים המותקנים במחשב שלנו ואיננו מודעים להם כלל. כדי להסיר תוכנות לא רצויות, יש להיכנס ללוח הבקרה, לאפשרות של הסרה או התקנת יישומים. יש לסמן את היישומים המיותרים ואלו שאין בהם כל שימוש, ולמחקם.

כמו כן, רצוי מאוד למחוק קבצים זמניים מהאינטרנט. אלה, הקרויים cookies, מאטים את פעולת האינטרנט ומפריעים לתפקוד הטבעי של דפי האינטרנט. חשוב לזכור לא להוריד קבצי אינטרנט לא מוכרים, גם כאשר מדובר בסרטים או במוסיקה מוכרת – חשוב לוודא כי אנו מכירים את מקור הקובץ ואת הגוף שהעלה אותו.