קטגוריות
מאמרים

עיניים שורפות ואדומות – כל הגורמים

בינינו? עיניים שורפות יכולות להיות חוויה בלתי נסבלת. אם אנחנו לא מטפלים בבעיה כמו שצריך, עיניים שורפות יכולות להפוך להיות הסיוט של חיינו. במרבית המקרים, תופעת עיניים שורפות וצורבות מתלווה למצב בו העיניים דומעות ללא הפסקה.

כדאי גם לקרוא: היפרדות רשתית, ראייה מטושטשת וטיפול

סימפטומים נלווים לעיניים שורפות:

  • עיניים כואבות
  • עיניים דומעות
  • תחושת חספוס
  • טשטוש ראייה

גורמים נפוצים לעיניים שורפות

מזג אוויר

במרבית המקרים, תופעה של עיניים שורפות נוצרת מחשיפה לתנאי מזג אוויר מסוימים, אלרגיות נפוצות ואפילו גורמים גנטיים. חשוב לזכור כי במקרים רבים, התחושות חולפות מעצמן כאשר דואגים לניקיון והיגיינה בסיסיים וחיוניים המאפשרים לעין להחלים בכוחות עצמה באמצעות המנגנונים החכמים המפעילים אותה.

שווה גם לקרוא: רופא עיניים כללית מושלם

תסמונת העין היבשה

הגורם הנפוץ ביותר לתופעה של עיניים שורפות הוא תסמונת העין היבשה. תסמונת העין היבשה הינה בין התופעות הפחות נעימות משום שהיא יכולה להעיק על התפקוד כולו, מהבוקר ועד הלילה. עיניים שאינן מצליחות לשמור על הלחות באופן טבעי יכולות לגרום לתגובת שרשרת ולתופעות נלוות אשר בתורן, מצריכות הרבה יותר מטיפול באמצעות משחות.

ברוב המקרים, תסמונת העין היבשה נוצרת כאשר האדם חי באזור יבש, חם ועתיר רוחות ועשן. במקרים אחרים, תפקוד לקוי של בלוטות החלב בשפת העפעף גורם להתאדות מהירה יותר מה שמביא את העין להתייבש.

בעיות גנטיות

בעיות בריאות יכולות להוות גם הן זרז להתפתחות תופעת עיניים שורפות, כך שאם יש במשפחה שלכם בעיות כמו סוכרת, דלקות פרקים ובעיות עור – הסיכוי שלכם לפתח את תסמונת העין היבשה ובעקבות כך – עיניים שורפות – הוא גדול יותר.

פטריגיום

פטריגיום הוא נזק הנגרם לעין כתוצאה מחשיפה ממושכת ויתרה לקרני UV. הקרינה מתמקדת באזור אחד של העין ובכך פוגעת בקרנית. כתוצאה מכך הפטריגיום מתחיל להתפשט והראייה נפגעת. על מנת לטפל בפטריגיום יש להמעיט חשיפה לשמש, להשתמש בטיפות סטרואידים ובמקרים היותר קיצוניים להיעזר בניתוח.

טיפולים בתופעת העיניים השורפות

בשלב הראשוני הדבר החשוב ביותר הוא להשתמש בקומפרסים ולשמור על ההיגיינה של העין ככל האפשר. כאשר סיוע זה אינו יעיל, אפשר להיעזר בפתרונות ותרופות מהרופא.

כדאי גם לקרוא: הבזקי אור בעיניים והיפרדות זגוגית העין PVD

אלו יכולות להיות סרום, טיפולים נוגדי דלקות, שימוש במגבירי לחות בחדר, דמעות סינתטיות ועוד. גם לשינוי התזונה יש השפעה משמעותית על המצב של העין כך שככל שהתזונה עשירה יותר, כך אפשרות ההחלמה הולכת ונעשית זמינה יותר. שימוש בתוספי מזון יכול לסייע משמעותית להחלמה גם בלי תרופות מהרופא.