קטגוריות
מאמרים

בלפריטיס – דלקת, לא קללה

רוב האנשים הנחשפים לשמה של תופעה זו נוטים לחשוב תחילה כי מדובר בקללה או במילה בשפה זרה. הלכה למעשה, מחלת העיניים שנקראת בלפריטיס היא תופעה פחות נפוצה יחסית ולכן גם שמה פחות מוכר. עם זאת, זו אחת התחושות הפחות נעימות להסתובב איתה במשך היום.

בוקר טוב! העיניים שלכם מודלקות

הסימנים הבולטים של בלפריטיס כוללים נפיחות קלה ואודם על העפעפיים התחתונים או העליונים. מי שמתבונן מבחוץ לרוב יראה קצות עפעפיים מעט מוקרשים בשל הצטברות נוזלים שהתקשו. התחושה עבור מי שסובל מהדלקת יכולה להיות מאד לא נעימה לאורך היום:

הסובלים מבלפריטיס יקומו בבוקר עם הפרשות ויסבלו מתחושה של עייפות מתמשכת. כמו כן יופיעו תחושות של גירודים, תחושה של כמו "גוף זר" בעיניים ותחושת יובש. זאת, למרות שהעיניים נוטות לדמוע יותר תחת השפעת התופעה, וזאת בשל הניסיון של העיניים לאזן את עצמן. אם התופעה נמשכת זמן רב גם עלול להתפתח זיהום חריף יותר המכונה כלזיון (או שעורה).

למה זה קורה?

על הקרנית, היא השכבה המצפה את גלגל העין, ישנה שכבת דמעות. שכבת דמעות זו מכילה מרכיבים שומניים המשמרים את הדמעות ומונעים אותן מהתאדות מהירה. המרכיב השומני של הדמעות מצוי בבלוטות שומן אשר מצויות בתורן בעפעפיים.

הפתחים של הבלוטות הללו מצויים בשולי העפעף וכאשר אחד מהפתחים נסתם או אפילו נעשה צר יותר, או במקרים אחרים בהם מתרחש שינוי בהרכב הדמעות אזי הזרימה החופשית של הדמעות נפגעת. כתוצאה מכך המקום מהווה כר פורה יותר לזיהומים והתרבות חיידקית. נוכחותם של חיידקים אלו היא שמובילה להופעת דלקת באזור.

מי יותר פגיע לבלפריטיס?

אמנם, בלפריטיס יכולה להופיע אצל כל אדם אולם יש מי שמועד יותר לסיכון:

  • אנשים מבוגרים
  • אנשים בעלי עור שמן
  • אנשים הסובלים מקשקשים באופן כרוני
  • בעלי נטייה למחלות עור

מה עושים אם כבר פיתחתם בלפריטיס?

מרבית האנשים שיקראו את הכתבה הם מי שכבר התפתחה אצלו הדלקת או לפחות אצל אחד מקרוביו. בשל היותה דלקת פחות נפוצה, היא גם פחות מוכרת. אבל אם כבר הגעתם לכאן, העין שלכם ראויה לכל הפחות ליחס הולם.

שווה גם לקרוא: עין יבשה – שנים טופלתי בטיפות ומשחות מכל מיני סוגים אבל תחושת היובש נשארה

ראשית, חשוב לשמור על היגיינת המקום באמצעות קומפרסים של מים חמים. אלו מסייעים לפתוח את הבלוטות שנסתמו. החום מאפשר לנקבוביות להיפתח ולחומר השומני הכלוא – לצאת החוצה. לאחר מכן רצוי לנקות באמצעות מגבון לח מותאם ולשמור על שגרה זו למשך תקופה עד לירידת הנפיחות.